Чорну п’ятницю відзначають сьогодні в Україні

19:42, 29 лис. 2019
 
Чорну п’ятницю відзначають сьогодні в Україні

Чорну п’ятницю відзначають сьогодні в Україні. Знижки різних обсягів та на різноманітні товари пропонують продавці як звичайних магазинів, так і Інтернет-крамниць. Розпродажі та знижки на товари в деяких запорізьких магазинах та в Інтернет-продавців розпочалися за декілька днів і триватимуть до понеділка. Перший день робочого тижня називають «кіберпонеділком», бо розпродажі продовжуються саме в Інтернет-магазинах.

«Замовили побільше книжок, в цьому році «чорна п’ятниця» у нас розтягнулася на три дні, з 28 по 30 листопада. В тому році вона була один день і в цьому році у нас знижка більша на всі книжки, будь-яку книжку можна купити з 20% знижкою. Не плануємо працювати довше, тому що це регламентовано ще тим, як має працювати каса, але три дні я думаю достатньо для цього, аби зоорієнтуватися, вибрати книжки. Більше в Інтернеті люди, які слідкують за знижками, за цими всілякими акціями і в Інтернет магазинах, і в офлайн магазинах, вони більше обізнані, що таке «чорна п’ятниця», - каже директорка і координаторка культурних заходів запорізької книгарні Яна Терлецька.

Інколи покупці порівнюють ціни заздалегідь, до дня розпродажу, як, наприклад, запоріжець Андрій:

«Кожного року чекаю на акційні пропозиції до «чорної п’ятниці». Одного разу в супермаркеті техніки наколовся, бачив заздалегідь ціну на мультиварку, а під час так званої «чорної п’ятниці» вона стала трошки дорожче, я взагалі не дуже зрозумів в чому сенс таких знижок і мені здалося, що це якесь невеличке шахрайство»

Чорну п’ятницю традиційно відзначають в останній робочий день тижня в листопаді. Поняття «чорна п’ятниця» походить із США, а саме з Філадельфії, її проводять після Дня подяки, приблизно з 1961 року. З неї починається різдвяний сезон розпродажів. Засновником "чорної п’ятниці" вважається американець Френк Вулворт, який започаткував розпродажі та знижки. Назва "чорна п’ятниця" має декілька версій походження: позитивний баланс у бухгалтерській звітності або прибуток, за іншою версією вона походить з Філадельфії, де після Дня подяки саме в п’ятницю були величезні затори.  В Україні ж «Чорна п’ятниця» проводиться з 2013 року.

Нині запоріжці активно купують і продають товари через Інтернет, зокрема й полюють у мережі за знижками і розпродажами. Наприклад, Анна Філенко працює в сфері краси, каже, там простіше знайти потрібні речі. 

«Загалом я купую продукцію через Інтернет, бо знайти професійну косметику в магазинах роздрібної торгівлі дуже важко. Простіше звичайно купувати через Інтернет, бо можна все спробувати, роздивитися, через Інтернет купувати – великий ризик, але ж там і вибір є. Я купую через Інтернет раз або двічі на місяць, бо чекати треба від 10 до 30 робочих днів.  Зазвичай треба одразу сплачувати за товар, а потім вже його надсилають. Бували випадки, коли товар приходив бракований, пошкоджений, то мені повертали гроші, або міняли продукцію. Буває складно повернути свої кошти. На чорну п’ятницю я чекала дуже. Бо на професійних сайтах косметики дійсно великі знижки, аж до 85%. Цього року планую витратити доларів 200 чи 300».

Згідно з дослідженням від Black Friday Global за 2018 рік, в якому взяли участь 12 000 осіб із 55 країн світу, більше 30% українців готові «полювати» за знижками. За підрахунками Приват-банку, минулого року через термінали українці витратили понад мільярд гривень і здійснили понад 3 мільйони покупок. Як убезпечити себе від шахрайства в день розпродажу, розповідають психологиня Оксана.

«Люди йдуть на розпродажі у пошуках радості, позитивних емоцій, вони хочуть наповнити ось цю порожнечу, коли не вистачає позитиву якогось у житті. Людина може шкодувати, що вона прийняла участь у такій акції, щось купила собі і так само може шкодувати, що вона не змогла скористатися знижкою і ось тут включається емоційна пам’ять покупця, споживача. В чорну п’ятницю ще включається такий механізм як змагання, людина хоче відчувати себе переможцем, тобто одна з причин чому вони це роблять, вони хочуть підвищити свою самооцінку, по-перше, по-друге,   що все вийде, вони перемогли. Потрібно завжди свідомо, якщо людина відчуває, що свідомо іде за покупкою вона або список собі такий складає, або вона вирішує, що ось це, ось це я куплю, а ось це мені не потрібно, якщо дуже хочеться щось купити – купіть якусь дрібничку. А ще потрібно подивитись на цб річ, яка за акційною ціною і подумати, купила б я цю річ, якщо б вона була не за акцією, вона мені справді потрібна чи ні».

Замість «чорної п’ятниці» в країнах Сходу традиційно відзначають День холостяка 11 листопада щороку.