В Запорізькій області розграбували курган

12:08, 30 лис. 2019
 
В Запорізькій області розграбували курган

Відкрито кримінальне провадження в рамках розслідування розкопок кургану поблизу села Григорівка, що у Запорізькій області. Про це сьогодні журналістам Суспільного повідомила речниця Головного управління Національної поліції області Катерина Людвік. Нагадаємо, інцидент стався  26 листопада. 

«Наразі за фактом поліцейськими Запорізької області відкрито кримінальне провадження за ознаками статті 298 Кримінального кодекс України. А саме: незаконне проведення пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини – знищення, руйнування або пошкодження об’єктів архітектурної спадщини», - повідомила Катерина Людвік.

За словами члена всеукраїнського руху «Хранителі курганів» Євгена Хмелевського, цей об’єкт почали розкопувати ще рік тому. Тоді розкоп був невеликий. Чоловік одразу повідомив про це правоохоронцям. А 26 листопада цього року помітив свіжі розкопки:

«Але в цьому році проїжджаючи ту мимо, ми побачили, що курган знову розкопується. Коли ми прийшли на місце, масштаби нас поразили. Курган розкопується вже не первий місяць групою осіб. Так, як великі ями діаметром більше трьох-чотирьох метрів. Бокові захоронення вже всі розриті були. Тобто, курган для науки вже знищений практически повністю. А ці люди, які копають цей курган, вони хочуть доритися до центрального захоронення, до центральної катакомби. Якщо вони вже не дорились до неї. Це потрібно вивчати вченим, археологам».

«Це курган, який має охоронний номер 4005. Взагалі це курганна група з десяти курганів. Ми бачимо залишки з обох боків від великого кургану. Його висота повинна бути 4,5 метри. Взагалі шукати золото не має сенсу, тому що скіфські кургани 90% пограбовані самими ж скіфами», - каже Анна Головко, яка наразі опікується курганами по всій Запорізькій області, представляючи громадську організацію «Хранителі курганів».

За словами директора департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації Владислава Мороко, всі наявні документи стосовно об’єкту передані до правоохоронних органів - прокуратури, Служби безпеки України та поліції. Крім того, відбуваються заходи в рамках реалізації обласної програми захисту культурної спадщини:

«На даний момент надійшов лист на всі території, для того, щоб візуально ті, хто відповідає зараз, перевірили, що відбувається на курганах, які ми вже знали, на яких у нас зафіксовано. Для того, щоб з’ясувати, чи не є це загальнообласною тенденцією, отакі подібні дії. Ці листи направлені, як на районні адміністрації, так і до керівників об’єднаних територіальних громад. З метою максимально швидко проведення інвентаризації, наявності, чи є роботи, чи є розкопки, чи немає на цих пам’ятках»